Co zrobić z przedsiębiorstwami, które zanieczyszczają środowisko?

Nietrudno dzisiaj znaleźć przypadki nieuczciwych firm, które zajmują się produkowaniem najróżniejszych towarów z użyciem substancji chemicznych, których odpadów zwyczajnie nie chce im się transportować w odpowiednie miejsce. Powodem takiego zachowania najczęściej są również koszty i czas – składowanie i przewożenie substancji niebezpiecznych jest stosunkowo drogie i objęte różnorodnymi nakazami. Prawnik na pierwszym etapie takiej sprawy może niewiele. Znacznie więcej mogą jednak zdziałać media.

Dowody są najważniejsze

Jeśli co do jakiejś firmy mamy jedynie przypuszczenia, że mogą się trudnić zatruwaniem środowiska, najlepszym rozwiązaniem będzie zaalarmowanie o tym mediów – ci bardzo chętnie węszą takie sprawy i chętnie je nagłaśniają. Jak podpowiadają radcy, kierowanie się ze swoimi przypuszczeniami wprost do urzędników państwowych nie ma większego sensu, ponieważ w swoich działaniach są bardzo opieszali, a bez wyraźnych dowodów nie zaczną przeprowadzać żadnych ważnych ekspertyz czy badań. W przypadku zanieczyszczania środowiska bardzo trudno bowiem wskazać bezpośrednią krzywdę czy szkody, jakie powstały na skutek zanieczyszczenia.

Kiedy zdobędziesz dowód

Jeśli jednak masz odpowiednie dane oraz na przykład nagrania potwierdzające faktycznie zanieczyszczanie środowiska, możesz udać się z takim dowodem do prokuratury i zgłosić domniemanie popełnienia przestępstwa. W takich chwilach to właśnie dowody są najważniejsze.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*