Jedziesz na wakacje? Poznaj swoje prawa!

Podróżujemy coraz więcej i częściej, dlatego powinniśmy znać swoje prawa, które są regulowane w zakresie prawa turystycznego. Jeśli kiedykolwiek spotka nas jakakolwiek nieprzyjemność związana z podróżą, możemy ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, ponieważ biura podróży są zobowiązane do świadczenia usług zgodnych z obowiązującym prawem.

Wakacje z prawem turystycznym

Wakacje mają być okresem spokoju, wypoczynku i relaksu, jednak niekiedy zdarza się tak, że stajemy się ofiarą biura podróży lub hotelu, w którym dokonaliśmy rezerwacji. Pamiętajmy, żeby w takiej sytuacji sprawdzić, czy mamy prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy lub odszkodowanie. Znając swoje prawa jesteśmy nie tylko bardziej świadomi, ale lepiej możemy zareagować na nieuczciwe praktyki, których jest coraz więcej. Jeśli mamy wątpliwości, czy biuro podróży słusznie pobrało od nas składkę na TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny) lub podczas wykupionej wycieczki doszło do przykrych zdarzeń w wyniku których doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, warto sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć lub niewypełnienia obowiązków przez daną firmę.

Gdzie szukać źródeł prawa turystycznego?

Jeśli zauważyliśmy nieprawidłowości lub wydarzyła się sytuacja niedopuszczalna, przydatne będzie dla nas prawo turystyczne, które reguluje wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem podróżującego oraz obowiązkami biur podróży. I choć wspomniane prawo nie jest odrębną gałęzią prawną, regulują ją następujące źródła:

  • kodeks cywilny;
  • dyrektywa rady wspólnot europejskich;
  • ustawa o polskiej organizacji turystycznej;
  • ustawa o swobodzie działalności gospodarczej;
  • ustawa o usługach turystycznych.

Jeśli doznaliśmy krzywdy podczas wycieczki albo innych nieprzyjemności, warto skontaktować się z odpowiednim prawnikiem, który podpowie nam, co powinniśmy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie.

2 Komentarze

  1. Ojej! Serio jadąc na wakacje powinnam się zapoznać z tyloma aktami prawnymi? Przecież to gorsze niż najgrubszy przewodnik… Ale macie rację – warto znać swoje prawa. Tyle razy słyszałam w telewizji jakie rzeczy dzieją się podczas wyjazdów wakacyjnych.. Ludzie powinni być uświadomieni…

  2. Prawo turystyczne jest bardzo istotne. Przekonałem się o tym na własnej skórze… Miałem problem z opóźnieniem samolotu z Egiptu. Spaliśmy 3 dni na lotnisku… Na szczęście zajął się tym nasz prawnik i uzyskaliśmy odszkodowanie. Aczkolwiek sporo nerwów nas to kosztowało…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*