Jeśli chcesz odwołać darowiznę

Czasami zdarza się, że pod wpływem pozytywnych emocji, przekazujemy w darowiźnie ważną dla nas rzecz, jednak obdarowany w pewnym momencie wykazuje rażącą niewdzięczność, która sprawia, że żałujemy podjętej decyzji.

Kiedy można odwołać darowiznę?

Jeśli obdarowany wykazuje niewdzięczność (szczególnie jeśli przedmiotem darowizny była rzecz o dużej wartości, np. dom, cenna biżuteria lub duża suma pieniędzy), możemy zgłosić się do dobrej kancelarii, która pomoże nam podjąć odpowiednie kroki, które będą miały na celu odwołanie darowizny. I choć jest to proces dość skomplikowany, adwokat z dużym doświadczeniem powinien sobie bez większych problemów poradzić. W pisemnym wniosku, należy zaznaczyć, jakie są powody naszej decyzji oraz powiadomić o fakcie chęci odwołania obdarowanego.

Kiedy nie można odwołać darowizny?

Są dwa powody, które uniemożliwiają wycofanie darowizny:

 

  • jeśli darujący z pełną świadomością i zdolnością do czynności prawnych wybaczył obdarowanemu;
  • jeśli minął rok od momentu przekazania darowizny.

 

I chociaż darowizna jest zwykle wyrazem wdzięczności wobec drugiego człowieka, czasami zdarza się, że dochodzi do sytuacji, w której czujemy się poszkodowani. Z tego właśnie powodu, zanim dokonamy darowizny, warto zabezpieczyć się przed różnymi możliwościami i w pewien sposób ograniczyć swoje zaufanie, gdyż – jak to często w życiu bywa – emocje (zarówno te pozytywne, jak i negatywne) nie są wskazane podczas podejmowania ważnych decyzji.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*