Zatarcie skazania – jak je uzyskać?

W każdym społeczeństwie zdarzają się jednostki, które za swoje czyny zostają pozbawieni wolności. Odsiadka w więzieniu wiąże się ze śladem w papierach, który może uniemożliwiać w przyszłych latach podjęcie niektórych aktywności. Istnieje jednak możliwość zatarcia skazania. Kiedy to następuje i co zrobić, by móc je uzyskać?

Zapisy w kartotece okiem specjalistów od resocjalizacji

Socjologowie oraz osoby zajmujące się zagadnieniem resocjalizacji wspólnie przyznają, że wpisy w kartotece skutecznie utrudniają byłemu więźniowi powrót do rzeczywistości. Działają jak straszak na potencjalnego pracodawcę, utrudniają np. dostęp do pracy w wojsku. Istnieje więc zasadność możliwości zatarcia skazania.

Wbrew pozorom, „czysta kartoteka” nie jest tak trudna do osiągnięcia. Dobry prawnik, a nawet kancelaria prawna online mogą znacznie ułatwić przebrnięcie przez konieczne formalności i wyjaśni, co zrobić, by zatrzeć skazanie.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Zgodnie z definicją, zatarcie skazania to instytucja, która sprawia, że po upływie określonego czasu skazanie uznaje się za niebyłe, a skazany otrzymuje takie same prawa, jak osoba nigdy nie skazana.

Co do zasady, jedyną przesłanką, która umożliwia (lub uniemożliwia) zatarcie skazania, jest czas, przewidziany w konkretnych przypadkach (reguluje to art. 107 kodeksu karnego).

Przepisy stanowią też, że na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po 5 latach. Warunkiem tego, jest przestrzeganie porządku prawnego, a odsiadka nie może przekraczać 3 lat. W przeciwnym razie należy czekać nawet 10 lat w przypadku najdłuższych odsiadek.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*