Rozwiązanie umowy o prace za porozumieniem stron – kiedy warto?

Nagłe sytuacje rodzinne, choroba kogoś bliskiego, wyjazd czy lepsza propozycja pracy to najczęstsze sytuacje, w których rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najbardziej korzystne dla pracownika. Oczywiście w ten sposób mogą próbować rozwiązać umowę obie strony, jednak to z inicjatywy pracownika najczęściej do takich zdarzeń dochodzi. O takiej możliwości mówi art. 30 kodeksu pracy. Takie porozumienie z pracodawcą oznacza, że nie musi być zachowany ustawowy okres wypowiedzenia (przy zatrudnieniu dłuższym to nawet 3 miesiące). Termin wygaśnięcia stosunku pracy może być ustalony zgodnie nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Rozwiązanie umowy w ten sposób jest dopuszczalne także dla pracownika znajdującego się w okresie chronionym. Więcej na ten temat można znaleźć na https://pewny-prawnik.pl/blog/74/rozwiazanie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – kiedy warto?

Wybierając taka opcje rozwiązania umowy łatwiej zachować poprawne relacje z pracodawcą. Ma to sens w przypadku, gdy np. znajdziemy lepsza pracę, jesteśmy w konflikcie z współpracownikiem, wydarzenia w najbliższej rodzinie (wyjazd, choroba, inne problemy) powodują, że nie możemy nadal pracować). Takich zdarzeń jest wiele. Niemniej warto liczyć się też z tym, że pracodawca nie zgodzi się na naszą propozycję i odmówi przyjęcia wypowiedzenia w tej formie. Dla pracodawcy bowiem najważniejsze jest dobro firmy.

2 Komentarze

  1. Rzeczywiście rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to najlepsza opcja. Niestety coraz rzadziej można z niej skorzystać, bo głównie liczy się biznes, a nie pracownik.

  2. Wszystko zależy od dotychczasowych relacji z szefem, jeśli ktoś jest w porządku, to i w razie potrzeby szef jest w porządku. Szybkie rozwiązanie umowy to bardzo dobre wyjście w opisanych tu sytuacjach, których trudno przewidzieć wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*