Wypowiedzenie umowy o pracę – masz wiele praw

Wypowiedzenie umowy o pracę – masz wiele praw

Mimo niewielkich zmian, głównym trendem w naszym kraju nadal jest praca na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Wiele osób traktuje ją jako swoje główne źródło utrzymania i w momencie, kiedy zachodzi jej wypowiedzenie życie może zmienić się diametralnie.

Znaj swoje prawa

Przede wszystkim należy rozróżnić okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Nie każdy wszakże pracuje na czas nieokreślony i stosunek pracy wynosi co najmniej trzy lata. Standardowy i prawnie ustalony okres wypowiedzenia takiej umowy to 3 miesiące. Kolejną sytuacją jest umowa obowiązująca na dowolny okres przy stosunku pracy co najmniej sześć miesięcy, ale nie więcej niż trzy lata. W takim przypadku wypowiedzenie będzie już obowiązywało tylko przez jeden miesiąc kalendarzowy. Ostatni przypadek to krótszy czas trwania stosunku pracy niż sześć miesięcy, wtedy tylko dwa tygodnie będziemy pracować na okresie wypowiedzenia.

Czy pracodawca może zmusić mnie do dłuższej pracy?

Jest tylko jeden prawnie uzasadniony przypadek, a mianowicie chodzi tutaj o wypowiedzenie umowy o pracę na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną. Wtedy w związku z koniecznością rozliczenia i przeniesienia odpowiedzialności na innego pracownika można zgodnie z ustawą zastosować przedłużenie wypowiedzenia. Wtedy jeśli długość stosunku pracy jest krótsza niż sześć miesięcy ma miejsce przedłużenie do jednego miesiąca, a kiedy kryterium te wynosi ponad pół roku to powraca standardowy okres, czyli 3 miesiące. Więcej wyjątków wypowiedzenia umowy o pracę ustawodawca nie przewiduje.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*