Dziedziczenie a zasiedzenie

Prawo spadkowe w naszym kraju jest bardzo skomplikowane, więc naprawdę trzeba bardzo wiele starań, by skutecznie określić w jakim przypadku dopuszczalne jest zwiększenie zachowku, kiedy darowizna ma na to wpływ, a kiedy nawet w przypadku pewnych konotacji spadkowych, niektóre elementy mienia przestają być jego częścią przeznaczoną do dziedziczenia.

 

Kryteria zasiedzenia

 

Pojecie zasiedzenia ściśle łączy się z pojęciem posiadacza samoistnego. W jakiej sytuacji możemy stać się takim posiadaczem danej ruchomości lub nieruchomości? Przepisy w tej kwestii są dość precyzyjne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż liczy się posiadanie. W myśl przepisów posiadacz samoistny ma władzę nad daną rzeczą taką jak właściciel i może nią dysponować w dokładnie takim samym zakresie. Prawo również dopuszcza współposiadanie, więc nie jest konieczne dysponowanie rzeczą ruchomą, nieruchomą lub służebnością przez jedną z osób. W przypadku nieruchomości mówimy o zasiedzeniu.

 

Dodatkowe informacje na temat zasiedzenia

 

Przez zasiedzenie rozumie się posiadanie samoistne nieruchomości w okresie ponad 20 lat. Należy również wykluczyć zasiedzenie w złej wierze, gdyż może zostać ono podważone. Wiele osób zapomina o instytucji zasiedzenia pod kątem spraw spadkowych i bardzo często dają się oni nabrać na konieczność spłaty całości wartości nieruchomości nawet w przypadku samoistnego posiadania w zakresie nierzadko przekraczającym 30 lat. Wszelkie sporne sprawy powinniśmy rozwiązywać z pomocą prawników opierając się na orzeczeniach sądu.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*