Zbliżasz się do emerytury? Powinieneś to wiedzieć.

Kiedy w wieku około 20 lat rozpoczyna się pracę zawodową ciężko wyobrazić sobie, że czeka nas ona przez większą część życia. Wiele osób decyduje się podjąć pracę zarobkową na własny rachunek, podczas gdy inni szukają zatrudnienia w istniejących zakładach. Tym, co ich łączy jest możliwość ubiegania się o emeryturę po spełnieniu określonych warunków. W zależności od indywidualnej sytuacji człowieka mowa o tradycyjnej emeryturze, emeryturze pomostowej lub świadczeniu przedemerytalnym. Co warto wiedzieć?


Wiek emerytalny


Osiągnięcie wieku emerytalnego w Polsce to główny wyznacznik przekazywania świadczenia wnioskującemu. Obecnie dla mężczyzn jest to 65 rok życia, a dla kobiet 60 rok życia. Po ich przekroczeniu osoby mogą składać odpowiednie dokumenty w urzędach i oczekiwać na pozytywną decyzję ustawodawcy. Ci ludzie, którzy do czynienia mieli w trakcie życia zawodowego z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach ubiegać mogą się o emerytury pomostowe. Te uprawniają do otrzymywania pieniędzy od państwa na długo przed tradycyjną emeryturą. Należy jednak spełnić szereg wymagań, które wykraczają poza odpowiedni wiek.


Świadczenia przed emeryturą


W szczególnych wypadkach możliwe jest do otrzymania tak zwane świadczenie przedemerytalne. Zostało ono stworzone z myślą o osobach, które w niedługim czasie przed osiągnięciem wieku emerytalnego z przyczyn niezależnych od nich straciły dotychczasowe miejsce zatrudnienia i nie mają możliwości znalezienia innej pracy. Więcej o świadczeniach przedemerytalnych można przeczytać na stronach odpowiednich urzędów.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*