Alimenty – od kogo można je uzyskać?

Obecnie przyjmuje się, że alimenty można uzyskać jedynie od ojca dziecka, który je porzucił po urodzeniu i matka musi samodzielnie je wychowywać. Do takich sytuacji dochodzi często, jednak nie są to jedyne tego typu sytuacje. O alimenty ubiegać można się też w wielu innych sprawach rodzinnych, to najlepiej wie prawnik Częstochowa, które warto mieć u boku, gdy będzie się chciało otrzymać alimenty przed Sądem.

Kogo można pozwać o alimenty?

Alimentami można obciążyć przede wszystkim swoich krewnych w linii prostej. Chodzi tutaj głównie o:

  • rodziców,
  • dziadków,
  • rodzeństwo,
  • dzieci,
  • wnuki.

Konieczna jest jednak w takich przypadkach więź rodzinna, istniejąca w teraźniejszości lub przeszłości. Dzięki temu będzie można ubiegać się przed Sądem o alimenty, gdy będzie miało się oczywiście ku temu jakieś rozsądne powody. Obowiązek alimentacyjny może spoczywać także na współmałżonku oraz mężczyźnie, który uznał swoje ojcostwo.

O jak wysokie alimenty można się ubiegać?

Wysokość świadczeń alimentacyjnych nie jest ściśle określona. Przede wszystkim zależne jest to od zarobków pozwanego, jeśli są one bardzo wysokie, a dana osoba nie ma żadnych innych zobowiązań można starać się o spore kwoty, ale o tym poinformuje swojego klienta prawnik. Warto postępować według ściśle określonych wytycznych, aby zwiększyć szanse na pomyślne zakończenie rozprawy. Poza tym ważne są też potrzeby osoby pozywającej o alimenty, nie mogą być one oczywiście przesadzone.

Jaka jest forma alimentów?

Alimenty występują głównie jako świadczenia pieniężne, które przelewane są na konto osoby uprawnionej do ich otrzymywania. Zazwyczaj płaci się je raz na miesiąc, chociaż nie jest to żadna reguła. Bardzo istotne jest też to, że nie można zrzec się prawa do uzyskanych alimentów, więc jeśli ktoś będzie o nie występował przed Sądem powinien mieć na uwadze to, że jest to decyzja nieodwołalna. Warto wynająć jednak dobrego prawnika, który zajmie się poprowadzeniem takiej prawy, najlepiej zdecydować się na adwokata od prawa rodzinnego. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*