Pracowałeś w trudnych warunkach? Możesz mieć emeryturę szybciej!

W Polsce wiek emerytalny jest w ostatnim czasie pod dużym zainteresowaniem rządzących. W dobie sporu o podwyższenie długości lat pracy wymaganych do otrzymywania emerytury obowiązują jeszcze przepisy, które uprawnionej grupie osób pozwalają przejść na emeryturę szybciej. Mowa o świadczeniu, jakim jest emerytura pomostowa. Co należy zrobić, żeby otrzymać pieniądze z tego funduszu?

Uprawnione osoby

Osobami uprawnionymi do otrzymywania emerytury pomostowej nie są przedstawiciele wszystkich zawodów, a jedynie tych, w których wykonywanie zadań odbywało się w szczególnych, trudnych warunkach. O emeryturę pomostową mogą się więc starać górnicy, czy hutnicy, jednakże muszą oni spełnić dodatkowe warunki, by móc wnioskować o świadczenie. Chodzi przede wszystkim o osiągniecie odpowiedniego wieku, jaki w przypadku kobiet wynosi 55 lat, a w przypadku mężczyzn 60 lat. Mowa także o odpowiednie długości okresów składkowych, które szczegółowo reguluje ZUS.

Czym są szczególne warunki?

Praca w szczególnych warunkach określana jest jako ta, która wykonywana jest z dużymi czynnikami ryzyka. Co do nich należy? Warunki środowiska pracy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, czynniki, które wraz z wiekiem przyczyniają się do stałego uszkodzenia zdrowia, a także praca, której wykonywanie po przekroczeniu pewnego wieku jest po prostu niemożliwe. Sama emerytura pomostowa powstała więc po to, by nie tylko pozwolić pracownikom na szybszy wypoczynek, lecz także by chronić zdrowie współzatrudnionych w danej firmie.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*