Kiedy nie dostajesz zasiłku przez zarobki

Brak możliwości ustalenia zarobków jest podstawą do odmowy bardzo wielu świadczeń socjalnych takich jak 500 plus czy becikowe. Ponadto uczniom i studentom nie przysługują stypendia socjalne w momencie, kiedy to przynajmniej jeden z członków rodziny nie może przedstawić dokumentacji dotyczącej ich zarobków.

W jaki sposób udowadniamy zarobki

W kwestii poprzedniego okresu rozliczeniowego zazwyczaj udowadniamy na podstawie rozliczenia rocznego PIT. Jednak niektóre instytucje respektują także pisemne zaświadczenia wydawane przez zakłady pracy. Wiele jest możliwości, tak jak wiele jest kryteriów prawnych. O wiele ważniejsze jest jednak bieżące wykazanie dochodu, czyli okazanie dowodu na wysokość zarobków w bieżącym roku podatkowym. Do tego potrzebne są odrębne dokumenty.

Jakie dokumenty potrzebne są do tego?

Absolutną podstawą do ustalenia wysokości zarobków w danym miejscu jest zaświadczenie o zatrudnieniu będące obecnie podstawowym dokumentem w komunikacji nie tylko z urzędami socjalnymi, ale również i bankami. Zgodnie z prawem pracodawca na takim zaświadczeniu nie może poświadczyć nieprawdy pod rygorem odpowiedzialności karnej i cywilnej. W kwestii obecnych zarobków, kiedy w danym miejscu nie pracujemy zbyt długo, jest to naprawdę jedyny skuteczny dokument. Wystawić go może zarówno właściciel firmy, jak i osoba przez niego uprawniona. Bardzo często zajmuje się tym dział kadr i księgowości ze względu na pełny dostęp do umów i bieżących wypłat. Wydanie następuje z upoważnienia i na wyraźny wniosek pracownika. Nie ma ograniczeń co do ilości wydawanych zaświadczeń.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*