Zasiłek rodzinny na dziecko – ile możesz zyskać?

W obecnej sytuacji ze świadczeń socjalnych najpopularniejszą opcją jest uzyskanie tzw. 500 plus, czyli kwoty w wysokości 500 zł, wkrótce na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Jednak nadal może przysługiwać Ci zasiłek rodzinny. Ile pieniędzy możesz otrzymać od państwa?

Podstawą do uzyskania zasiłku rodzinnego jest dochód rodziny, który w przeliczeniu na rodzinę nie może przekraczać 674 zł. W przypadku obecności w rodzinie dziecka lub innego członka rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności, to wtedy ta kwota wzrasta do 764 złotych. Od 2016 r. istnieje również możliwość skorzystania z zasady „złotówki za złotówkę”, w której zasiłek zmniejsza się o liczbę przekroczonych złotych. Jeśli Twój dochód wynosi 100 zł więcej od wyznaczonego progu, wtedy otrzymasz o 100 zł mniej na świadczeniu. W wywalczeniu jak najlepszego zasiłku pomogą Ci cenieni adwokaci Poznań.

Jak wysoki jest zasiłek rodzinny?

Samo świadczenie zależne jest od wieku dziecka. Jeśli posiadasz małe dziecko do 5 lat, wtedy otrzymasz ok. 100 zł miesięcznie. Kwota rośnie wraz z wiekiem wychowywanej latorośli, mogąc osiągnąć nawet 135 złotych. Wszystko zależy też od danego urzędu zajmującego się wyliczaniem i przekazywaniem zasiłku. Świadczenie jest znaczącą pomocą dla rodzin wielodzietnych, gdzie przykładowo przy piątce dzieci może zyskać pięciokrotność tych 100 zł miesięcznie.

W przypadku zasiłku rodzinnego, tu również obowiązuje zasada ukończenia 18 roku życia przez dziecko. Jeśli posiadasz starszą pociechę, która nadal kontynuuje naukę w szkole wtedy możesz korzystać z tego świadczenia do ukończenia przez nią 21 roku życia. W momencie, gdy takie dziecko dalej się uczy, a także jest dotknięte umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i posiadasz na to odpowiednie zaświadczenia, otrzymasz zasiłek rodzinny do czasu osiągnięcia przez córkę lub syna 24 roku życia.

Kto może korzystać ze świadczeń socjalnych?

Pieniądze może otrzymywać jeden z rodziców lub jeden z opiekunów prawnych. Uprawniony do pobierania świadczenia jest również opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba sprawująca stałą opiekę nad osobą, nie posiadając przy tym co do tego obowiązku ustawowego. Odnosi się to do jej wieku, stanu zdrowia lub stanu psychicznego. Zasiłek rodzinny na własne konto może również otrzymać samo uczące się dziecko, które potrzebuje tych pieniędzy do utrzymania się podczas nauki na studiach czy w innej szkole.

Warto również zainteresować się innymi, jednorazowymi świadczeniami, które również przysługują, jednak w bardziej szczególnych sytuacjach rodzinnych. Za samo urodzenie malucha otrzymasz jednorazowo 1000 zł, które pomoże Ci na początkowym etapie wychowania. Dodatkowo zajmowanie się dzieckiem podczas urlopu wychowawczego to kwota aż 400 zł miesięcznie. Państwo wspiera także w pewnym stopniu samotne matki, oferując im kwotę 193 zł miesięcznie na jedno dziecko, jednak całkowita kwota świadczenia nie może przekroczyć 386 zł w ramach całego miesiąca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*