Rozwód bez orzekania o winie – jak to zrobić?

Rozwody najczęściej kojarzone są z długimi bataliami prowadzonymi w sądzie, kłótniami małżonków, sporami związanymi z podziałem majątku i opieką nad dziećmi. Sprawy rozwodowe nie zawsze tak jednak wyglądają. Jeżeli obie strony są zgodne i pragną jak najszybszego i bezbolesnego rozwodu, mogą ubiegać się o rozwód bez orzekania o winie. Jak tego dokonać?

Kiedy możliwy jest rozwód bez orzekania o winie?

Wydaje się, że odpowiedzialność za rozpad małżeństwa leży zazwyczaj po jednej stronie. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy jeden z małżonków dokonuje zdrady. Gdy druga strona dowie się o tym i będzie w stanie to udowodnić przed sądem, rozwód zostanie wykonany z orzeczeniem winy po jednej stronie. Aby wygrać taką sprawę, warto skorzystać z usług profesjonalnego adwokata – adwokat Człuchów. Często bywa jednak tak, że wina za rozpad małżeństwa leży jednak po dwóch stronach. Sąd orzeka wówczas o obopólnej winie. Co jednak, gdy żadna ze stron nie chce udowadniać, że ktoś jest winny rozwodowi? Jeżeli obie strony pragną jak najszybszego i najłatwiejszego rozwodu, mogą ubiegać się o rozwód bez orzekania o winie.

Ubieganie się o rozwód bez orzekania o winie

Gdy oboje z małżonków nie chcą obarczać siebie nawzajem winą za rozpad małżeństwa, mogą ubiegać się o wyżej wspomniany rozwód. Aby do tego doszło, zarówno mąż i żona muszą złożyć specjalny wniosek o nieorzekanie o winie. Należy podkreślić, że dokument ten musi zostać wypełniony przez obie strony. W innym przypadku sąd nie może wykonać rozwodu bez orzekania o winie. Jak złożyć wniosek o rozwód bez orzekania o winie? Należy wypełnić go w dwóch egzemplarzach i dostarczyć do wydziału cywilnego sądu okręgowego, który będzie właściwy dla ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków. Wniosek musi zawierać następujące informacje: imię, nazwisko, adres obu małżonków, żądanie rozwodu bez orzekania o winie oraz wypisanie przyczyn zakończenia związku małżeńskiego. W załączniku należy dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa. Jeszcze raz podkreślmy, że taki wniosek musi zostać złożony przez obie strony.

Skutki rozwodu bez orzekania o winie

W wypadku, gdy małżonek nie został jednoznacznie obarczony winą za rozpad małżeństwa, może ubiegać się w niektórych przypadkach o alimenty od byłego partnera. Małżonek może ubiegać się o alimenty gdy znajdzie się w niedostatku. Oznacza to, że nie posiada wystarczających środków do życia lub nie posiada ich wcale. Zależne jest to oczywiście od wieku oraz stanu zdrowia. Dodatkowo bardzo duże znaczenie ma tutaj również sytuacja finansowa małżonka, który powinien płacić alimenty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*