Rozwód z orzekaniem o winie – jak to się przekłada na alimenty?

Wiele małżeństw nie kończy się szczęśliwie. W związku z tym współmałżonkowie decydują się na rozwód. Niekiedy jednak takich spraw nie da się załatwić polubownie. Byli partnerzy nie potrafią się ze sobą porozumieć przez co biorą rozwód z orzeczeniem o winie. Należy mieć jednak na uwadze to, że takie sprawy trwają zdecydowanie dłużej. W ekspresowym tempie o rozwody można ubiegać się w przypadku braku orzekania o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie – jak ta sytuacja wygląda w praktyce?

Rozwody z orzekaniem o winie mogą trwać latami, ale sędzia musi przyjrzeć się racjom obu stron, aby podjąć słuszną decyzję. Takie rozwody orzeka się w dwóch sytuacjach:

  • gdy winę ponosi jeden ze współmałżonków (np. w przypadku udowodnionej zdrady),
  • gdy wina jest przydzielona obu współmałżonkom.

Trzeba mieć świadomość tego, że w obu przypadkach sprawy będą nie tylko długotrwałe, ale też bardzo wyczerpujące, głównie pod kątem emocjonalnym. Wszystkie niewłaściwości, do których dochodziło w małżeństwie ujrzą światło dzienne i takimi informacjami będzie trzeba dzielić się przed sądem.

Rozwód z orzekaniem o winie – komu przysługują alimenty?

Rozwody z orzeczeniem o winie niosą za sobą pewne skutki. Niektóre osoby bardzo do tego dążą, ponieważ chcą w ten sposób zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to, że alimenty będą przysługiwać jedynie tym osobom, którym nie zostanie przydzielona wina. Małżonek winny musi przygotować się na realizowanie tzw. obowiązku alimentacyjnego. Może on trwać kilka lat lub też nawet całe życie. Warunkiem jest tutaj jednak znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej współmałżonka, który nie był winny rozkładowi pożycia małżeńskiego. Oczywiście wszystko to trzeba wykazać w toku rozprawy sądowej. Ważne jest to, aby niedostatek finansowy powstał nie z winy osoby, która ubiega się o przyznanie alimentów. Takie pozwy można składać przez całe życie, a pomocny na pewno okaże się doświadczony adwokat, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw rozwodowych i alimentacyjnych. Skorzystanie z jego usług może doprowadzić do tego, że łatwiej osiągnie się zamierzony cel, a przy okazji cała sprawa potrwa zdecydowanie krócej. Jeśli w małżeństwie pojawiły się dzieci, może pojawić się także obowiązek płacenia alimentów na dziecko wychowywane przez jednego z rodziców, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby życiowe. 

Rozwód z orzekaniem o winie – możliwość zmiany stanowiska

Jedną z istotniejszych informacji dla zainteresowanych osób jest oczywiście to, że w dowolnym momencie można zmienić swoje stanowisko. Tyczy się to sytuacji, w których wyrok nie został uprawomocniony. Warto uzyskać na ten temat fachowe porady prawne. Rozwody z orzeczeniem o winie przyznawane są z wielu powodów, np. w wyniku stosowania przemocy domowej, alkoholizmu czy też długotrwałego porzucenia. Czasami warto zastanowić się nad tym, czy dobrze jest walczyć o przyznanie alimentów i rozwodu z orzeczeniem o winie. Niekiedy traci się na tym dużo czasu, a wyrok nie musi być satysfakcjonujący. 

Więcej informacji na ten temat na stronie https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*