Kupiłeś kradziony samochód? Sprawdź, co może Ci grozić!

Wybór i kupno samochodu zazwyczaj jest decyzją niezwykle przemyślaną. Zastanawiamy się nad kolorem, marką, rocznikiem czy modelem. Okazuje się jednak, że kupujący powinien posiadać wiedzę także na temat wielu innych kwestii, zanim zdecyduje się na kupno samochodu. Jedną z nich jest zdobycie kilku istotnych informacji. Dzięki nim zmniejszamy prawdopodobieństwo, że kupimy kradziony samochód.

Po zakupie pojazdu używanego od innego właściciela powinniśmy dokładnie zweryfikować pojazd oraz pamiętać o przejęciu dokumentów, które powinny zostać nam przekazane. Działania te mają na celu zdobycie informacji na temat przeszłości naszego auta między innymi o tym, czy nie pochodzi ono z kradzieży. W Polsce z roku na rok maleje liczba kradzionych samochodów. Mimo to osoby kupujące samochody nie powinny tracić czujności i zwracać uwagę na przeszłość auta, które zamierzają kupić. Niektóre z marek i modeli aut przyciągają złodziei zdecydowanie częściej niż inne. Decyduje o tym między innymi popularność danego modelu. Niestety mimo zmniejszającej się liczby kradzieży samochodów, niewielki jest również odsetek tych aut, które wracają do prawowitych właścicieli. Wynosi on około 25%.

Co może świadczyć o tym, że kupujemy kradziony samochód?

Jeśli chcemy kupić używane auto, naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić między innymi bardzo niska cena. Może ona wskazywać na istnienie poważnych usterek, o których dotychczasowy właściciel niekoniecznie ma zamiar nam powiedzieć. Możliwe również, że osoba, która sprzedaje nam samochód, chce pozbyć się go jak najszybciej i uzyskać pieniądze, dlatego też zdecydowała się na taką, a nie inną, niską kwotę. Warto zatem uważnie zweryfikować, czy auto, które zamierzamy kupić, nie pochodzi z kradzieży. Dokumentami, które mogą stanowić potwierdzenie legalnej sprzedaży samochodu, są między innymi dowód rejestracyjny auta, książka serwisowa, potwierdzenie nabycia samochodu przez dotychczasowego właściciela (umowa kupna, rachunki i faktury). Jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że kupujemy auto z legalnego źródła, możemy poprosić dotychczasowego właściciela o ich okazanie. Dodatkowo uspokoić nas powinien fakt zarejestrowania auta w urzędzie miasta, a także posiadanie polisy.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy samochód, który kupujemy, jest kradziony, możemy zweryfikować to również na stronie historiapojazdu.gov. Znajduje się na niej rejestr połączony z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. W serwisie tym możemy zweryfikować informacje dotyczące samochodu, w tym informacje o jego wyrejestrowaniu, dane techniczne samochodu, informacje o poprzednich właścicielach, ważności badań technicznych, ubezpieczeniu OC oraz stanie licznika. Kupując samochód, powinniśmy porównać jego opis w dokumentach ze stanem faktycznym. Jeśli kupujemy samochód w komisie, powinniśmy pamiętać o tym, że na umowie należy uwzględnić nie tylko kupującego i sprzedającego. Powinny znaleźć się w niej również dane pośrednika. Jeśli tak się nie stanie, możliwe, że pośrednikowi uda się uniknąć odpowiedzialności za sprzedaż kradzionego samochodu jeśli okaże się, że auto faktycznie z kradzieży pochodzi. Pośrednik powinien zatem najpierw odkupić samochód od osoby sprzedającej, a dopiero w dalszej kolejności sprzedać je nam. 

Co, jeśli kupiłeś kradziony samochód? 

Może się zdarzyć, że o tym, że dane auto jest kradzione, dowiemy się dopiero po jego kupnie. Co zrobić, gdy kupiliśmy kradziony samochód, by uniknąć odpowiedzialności karnej? Jeśli kupione przez nas auto pochodzi z kradzieży, powinniśmy zgłosić ten fakt na policję. Gdy osoba, której samochód skradziono, zgłosiła się na policję, wysoce prawdopodobne, że auto do niej wróci. Jeżeli natomiast właściciel skradzionego auta otrzymał za jego utratę odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, właścicielem auta staje się towarzystwo ubezpieczeniowe, które może nim rozporządzać. W sytuacji, gdy pierwotny właściciel nie jest znany, auto może stać się własnością państwa. W takim przypadku osoba, która kupiła kradziony samochód, nie może liczyć na rekompensatę za stratę. Może jedynie domagać się zwrotu poniesionych kosztów od sprzedawcy.

Fakt kupna kradzionego samochodu bardzo często wychodzi na jaw podczas wypadku lub kontroli drogowej. Za kupno auta pochodzącego z kradzieży może grozić nam szereg negatywnych konsekwencji. To właśnie na osobie kupującej pojazd spoczywa obowiązek zweryfikowania, czy pochodzi on z legalnego źródła. Jeśli znajdziemy sprzedawcę, od którego kupiliśmy samochód pochodzący z kradzieży, możemy domagać się od niego zwrotu ceny, jaką zapłaciliśmy.

Czy kupujący może stać się właścicielem kradzionego pojazdu? 

Jeśli okaże się, że auto, które kupiliśmy, pochodzi z kradzieży, przestajemy być jego prawowitymi właścicielami. Możemy jednak wstąpić na drogę sądową (cywilną albo lub karną) i pozwać osobę, od której auto kupiliśmy. W przypadku wstąpienia na drogę karną możemy domagać się odszkodowania. Wstępując na drogę cywilną, wstępujemy z roszczeniem z tytułu rękojmi za wady prawne. Wada prawna występuje w sytuacji, gdy na danej rzeczy ciąży prawo osoby trzeciej. Jest tak w przypadku zakupu i sprzedaży kradzionego samochodu, którego prawowitym właścicielem jest ktoś inny.

Czy osoba, która kupiła pojazd pochodzący z kradzieży, może stać się jego właścicielem? Okazuje się, że tak. Należy udowodnić, że kierowca taki kupił kradzione auto w dobrej wierze. Dobra albo zła wiara ma decydujący wpływ na to, czy będziemy mogli zostać właścicielami pojazdu. Jeśli działaliśmy w dobrej wierze, dokonaliśmy wszelkich starań, by zweryfikować pochodzenie pojazdu, który kupiliśmy. Działanie w złej wierze to natomiast zgoda na ryzyko, że kupowany przez nas samochód może pochodzić z kradzieży. Nabywając pojazd w złej wierze, możemy zostać skazani jak za paserstwo. Za działanie takie grozi kara, która w przypadku postępowania nieumyślnego może przybrać formę kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli natomiast czynu dopuściliśmy się umyślnie, grożąca nam kara to kara pozbawienia wolności — od 3 miesięcy do 5 lat

Dobra i zła wiara

Jeśli działaliśmy w dobrej wierze, konieczne jest udowodnienie braku wątpliwości co do uczciwości osoby sprzedającej samochód. Należy również wykazać, że żadna okoliczność nie mogła wzbudzić wątpliwości kupującego. Dodatkowo od podpisania umowy kupna muszą minąć co najmniej 3 lata. Samochód po zakupie powinien ponadto zostać wydany osobie kupującej. Dowodem świadczącym na naszą niekorzyść, uprawdopodabniającym działanie w złej wierze, jest kupno samochodu w bardzo okazyjnej cenie. 

W przypadku kupna skradzionego auta faktem, który na pewno będzie działał na naszą korzyść, jest wizyta na komisariacie policji. Możemy zrobić to jeszcze przed jego kupnem, jeśli podejrzewamy, że auto pochodzi z kradzieży. Aby zweryfikować dane samochodu konieczny będzie komplet dokumentów. Jeśli na komisariacie policji skontrolujemy legalne pochodzenie pojazdu, zostaniemy zwolnieni z zarzutu paserstwa, gdyby okazało się, że auto jednak z kradzieży pochodzi. Policjant podczas wizyty może m.in. sprawdzić numer VIN. Może on również dokonać oględzin samochodu. Ich celem jest zweryfikowanie, czy w samochodzie nie znajdują się widoczne ślady włamania lub ślady po próbie ich zamaskowania. 

Rozważając zakup auta od poprzedniego właściciela, powinniśmy być niezwykle ostrożni. Tylko w ten sposób będziemy mogli uniknąć kupna samochodu, który pochodzi z kradzieży. Należy mieć świadomość, jakie działania powinno się podjąć, by uniknąć kary, gdy zdarzy nam się jednak mimo starań, kupić kradziony samochód.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*