Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód jest niezwykle trudnym czasem dla każdego z nas, nie ma znaczenia czy jesteśmy osobami, które składają dany wniosek czy też pozwanymi. W każdym przypadku sprawa rozwodowa wiąże się bezpośrednio z ogromnym stresem, oraz dużą ilością nerwów, bowiem jest to tak naprawdę jedna wielka niewiadoma. Warto zaznaczyć, iż każda sprawa rozwodowa jest uzależniona przede wszystkim od danej sytuacji między małżonkami, dlatego może przyjąć zarówno wymiar łagodny jak i bardziej zaostrzony. W sytuacji kiedy dana osoba wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie, pojawia się zdecydowanie więcej problemów z którymi nie zawsze można sobie poradzić w łatwy sposób.

 Rozwód z orzeczeniem o winie

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, iż rozwód z orzeczeniem o winie trwa zdecydowanie dłużej i jest bardziej skomplikowany niż rozwód bez orzekania. W takich sytuacjach bardzo często niezbędna jest wsparcie adwokata, który będzie nam w stanie pomóc. W obecnym czasie na rynku działa bardzo wiele firm, oraz kancelarii prawnych, które świadczą profesjonalne usługi w tym zakresie, z ich oferty można skorzystać na terenie całego kraju. Jednym z takich miast są Katowice adwokat zajmuje się w mieście różnorakimi sprawami, dlatego bez żadnych obaw możesz skorzystać z usług. Warto dodać, iż podczas rozprawy sąd ostatecznie decyduje o wyroku ale także zajmuje się przesłuchiwaniem świadków, zapoznając się z przedstawianymi dowodami poszczególnych stron, dlatego tym bardziej ważna jest wybór doświadczonego adwokata!

Rozwód z orzeczeniem o winie- jakie są najczęstsze przyczyny?

Należy pamiętać, iż aby móc złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, trzeba przedstawić konkretne dowody, które świadczą przeciwko małżonkowi.  Obecnie jednymi z najczęściej podawanych powodów są: zdrady, alkoholizm, oraz inne uzależnienia a także przemoc domowa. Oprócz najczęściej spotykanych przyczyn rozwodów można wymienić także inne, między innymi:

  • porzucenie jednej ze stron 
  • groźby
  • odmowa współżycia
  • oraz brak pomocy

W sytuacji rozwodu z orzekaniem o winie bardzo istotne jest, aby wskazać jakie dokładnie fakty miały miejsce, oraz w jakich okolicznościach wystąpiły, bowiem w postępowaniu sądowym wymagane jest przeprowadzenie dowodów. Środkami, które mogą posłużyć jako dowody do pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie są:

  • zarówno zeznania stron jak i świadków 
  • zdjęcia oraz nagrania audio i video
  • sms-y
  • oraz notatki spisane podczas interwencji policyjnych

  Rozwód z orzeczeniem o winie- alimenty

Należy również mieć na uwadze, iż orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków wiążę się z bardzo poważnymi skutkami, które dotyczą obowiązków alimentacyjnych. Bowiem w przypadku jeżeli jedna ze stron zostanie uznana za osobę winną, sąd może narzucić na winnego małżonka obowiązek świadczenia alimentacyjnego jako zaspokajanie potrzeb współmałżonka. Warto jednak zaznaczyć, iż obowiązek ten staje się nieważny w momencie zwarcia nowego małżeństwa przez małżonka. Rozwód jest także niemożliwy w przypadku gdy żąda go strona winna, wyjątek stanowi sytuacja kiedy strona pokrzywdzona wyrazi zgodę lub jej odmowa jest niezgodna z obowiązującymi zasadami współżycia w społeczeństwie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*