Dziedziczenie spadku – dlaczego pomoc prawna jest taka ważna?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym wydarzeniem. Nie tylko ze względu na kwestie rodzinne i obyczajowe, ale także konsekwencje prawne. System legislacyjny nakłada na spadkobierców pewne obowiązki. Jeśli chcą odziedziczyć majątek, to powinni przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Wymaga to zgromadzenia kilku dokumentów i w większości wypadków kończy się prostą procedurą. Co się dzieje w przypadku, gdy spadkobierców jest wielu lub spadkodawca zostawił długi? 

Podstawowe sposoby dziedziczenia spadku 

Warto pamiętać, że postępowanie spadkowe można przeprowadzić zawsze, niezależnie ile czasu upłynęło od śmierci spadkodawcy. Najlepiej jest to zrobić możliwie szybko, dzięki czemu można uniknąć kłopotów związanych z wątpliwościami na temat spadku. Można to zrobić kierując sprawę do sądu lub przeprowadzając stwierdzenie nabycia spadku w kancelarii notarialnej. Każde z tych rozwiązań wiąże się z innymi procedurami i sposobami postępowania. W bardziej skomplikowanych sprawach potrzebne są porady prawne lub pomoc adwokata

Postanowienie sądowe o nabycie spadku 

Postępowanie spadkowe przed sądem jest zawsze obowiązkowe, gdy zmarły zostawił testament szczególny. Jest to testament ustny, wojskowy lub testament, który został spisany poza granicami RP – np. na statku morskim lub powietrznym. Jeśli taki dokument jest to podstawą dziedziczenia, to notariusz nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia. W tej sytuacji wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy kierować bezpośrednio do sądu. W pozostałych przypadkach można wybrać porady prawne i pomoc notariusza. Jeśli spadkobierca kieruje sprawę do sądu to warto, aby pomógł mu w tym adwokat, który: 

  • może ustalić, jakie dokumenty są niezbędne do przeprowadzenia postępowania, 
  • ustali właściwy sąd, do jakiego należy kierować wniosek, 
  • pomoże zawęzić krąg spadkobierców, co pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości, 
  • wyjaśni wszystkie zasady postępowania i konsekwencje w przypadku przyjęcia lub odrzucenia spadku. 

Adwokat nie tylko pomoże w całym procesie prowadzenia postępowania, ale służy pomocą w przypadku mediacji w razie podziału majątku pomiędzy spadkobiercami. 

Pomoc kancelarii notarialnej 

W większości spraw wystarczy rejestracja aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Dzieje się to w przypadku, gdy spadkodawca pozostawił testament lub gdy tego nie zrobił. W takiej sytuacji stwierdzenie nabycia spadku regulują przepisy prawa. Przed stworzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz jest zobowiązany do wykonania protokołu dziedziczenia, w którym występują dane osób zainteresowanych. Mogą to być osoby, które dziedziczą na mocy ustawy, testamentu bądź wierzyciele, dla których spadkodawca zostawił zapisy o windykacji.  

Odrzucenie spadku 

Jeśli spadkobiercy posiadają informacje o długach spadkodawcy, to mają kilka możliwości: 

  • mogą przyjąć spadek i spłacić wszystkie długi, 
  • przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przypadku długi są spłacane tylko do wartości tego, co podlega dziedziczeniu, 
  • wybierają odrzucenie spadku w całości. 

Najczęściej spadkobiercy wybierają trzecią możliwość. Wtedy mogą stawić się u notariusza, który sporządza dla nich protokół przyjęcia oświadczeń o odrzuceniu spadku. Oświadczenie zostaje skierowane do sądu i majątek spadkobierców jest niezagrożony. 

Czytaj więcej na temat spadków na stronie kancelarii https://dm-adwokaci.pl/przyjecie-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-co-to-znaczy/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*